Zakażenie SARS-CoV-2 u osób z cukrzycą

SARS-CoV-2 u osoby z cukrzycą

W trakcie obecnej pandemii SARS-CoV-2 osoby z cukrzycą zastanawiają się czy ich choroba ma wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na COVID-19 i jej przebieg.

Na chwilę obecną dane wskazują, że diabetycy, z jakiegokolwiek rodzaju cukrzycą, wydają się nie być bardziej zagrożeni zarażeniem się wirusem, od osób bez chorób towarzyszących. Jednak jeśli dojdzie do zakażenia koronawirusem osoby chorującej na cukrzycę, występuje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu.

Według najnowszych danych opublikowanych przez CDC [Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom] stosunek osób z cukrzycą, u których zdiagnozowano COVID-19, odpowiada temu w całości populacji. Czyli pod kątem ryzyka zakażenia diabetycy nie są bardziej zagrożeni od innych. Ale jeśli dojdzie do konieczności hospitalizacji, infekcja SARS-CoV-2 może mieć cięższy przebieg.

W artykule z majowego wydania Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism o tym w jaki sposób, osoby z niektórymi zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak cukrzyca, mogą być narażone na dodatkowe ryzyko związane z SARS-CoV-2, jeden z autorów Dr Paul Stewart, profesor medycyny na University of Leeds w Wielkiej Brytanii, powiedział: „nie ma powodu, dla którego pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na ryzyko zakażenia”.

Dr Stewart zauważył, że osoby z cukrzycą hospitalizowane wydają się być bardziej narażone na śmierć z powodu infekcji. Jednak to, czy wynika to bezpośrednio z cukrzycy, czy z innego czynnika, nie jest jeszcze jasne.

Chociaż Dr Stewart stwierdził, że wyższa śmiertelność „To może być po prostu funkcja wieku, a nie cukrzyca per se”, to na obecnym poziomie analizy danych jeszcze niczego nie można wykluczyć.

dr Robert Eckel wskazał, że niektóre dane z Chin sugerują, że wyższy wskaźnik zgonów u osób z cukrzycą może być faktycznie spowodowany wynikłymi chorobami układu krążenia serca. Ale dopóki badacze nie będą mieli więcej danych i czasu na interpretację informacji, nie będzie jasne, czy sama cukrzyca odgrywa rolę w ciężkim przebiegu zakażenia SARS-CoV-2.

Co to znaczy dla osób chorych na cukrzycę?

Obaj eksperci stwierdzili, że osoby z cukrzycą muszą przestrzegać tych samych zasad, które są zalecane dla wszystkich innych. Najważniejsze jest przede wszystkim unikanie infekcji.

Oznacza to częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa w miejscu publicznym i unikanie dotykania twarzy. Zalecane jest nie wychodzenie z domu tak bardzo, jak to możliwe, oraz jak już to jest konieczne, to zachowanie dystansu od ludzi, którzy nie mieszkają w tym samym domu.

„Te same środki ostrożności w celu uniknięcia infekcji, które obowiązują wszystkich, dotyczą także osób z cukrzycą” – powiedział dr Eckel.

dr Stewart zgodził się i dodaje: „Obraz naukowy wskazuje, że osoby z cukrzycą muszą się izolować, próbować zmniejszyć ryzyko infekcji w taki sam sposób, jak osoby zdrowe”.

W przypadku kiedy osoba z cukrzycą będzie ciężko przechodziła COVID-19  i będzie musiała być hospitalizowana, to dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą do szpitala insuliny, zestawów infuzyjnych, glukometru, testów, nakłuwacza i lancet, ponieważ szpitale mogą nie mieć pod ręką wszystkich rodzajów insuliny i potrzebnych zapasów.

Glukometr